Dookoła Tatr - Szczyrzyc

SZCZYRZYC


W geograficznym trójkącie Myślenice - Rabka -Limanowa, w dolinie rzeki Stradomka leży wieś Szczyrzyc z opactwem Cystersów słynącym cudownym obrazem Matki Boskiej Szczyrzyckiej.
szcz-03.jpg
Jest jedynym w Polsce nieprzerwanie istniejącym klasztorem Cystersów.
750 – letnia historia zakonu oprócz bogactwa faktów zawiera legendę powstania tego klasztoru. Ale faktem historycznym jest rok 1234, w którym wojewoda krakowski Teodor Gryfita ofiarował na Podtatrzu dobra ziemskie i wtedy to Cystersi przenieśli siedzibę opactwa z Ludźmierza do Szczyrzyca, prawdopodobnie uchodząc przed napadami Tatarów i przeróżnej maści zbójców.

Byli bardzo pracowitą formacją zakonną . szcz-01.jpgZałożyli miasto Nowy Targ, zbudowali obronny zamek w Szaflarach, dzikie tereny zamieniali w uprawne pola, regulowali biegi rzek, kształcili młodzież. Wychowankiem ich czteroklasowej szkoły elementarnej był Władysław Orkan.
 
W czasie okupacji hitlerowskiej udzielali schronienia uchodźcom. Za szczególne męstwo podczas II wojny światowej, Szczyrzyckie opactwo zostało odznaczone Krzyżem Virtuti Militari.szcz-02.jpg
W pobliżu Szczyrzyc we wsi Krzesławice można zobaczyć związany z legendą ogromny „Diabli kamień” z odciśniętym czarcim kopytem.
To właśnie diabeł w zemście na grajku, który ofiarował wór złota na klasztor, chcąc zniszczyć budowlę, zamierzał ów głaz zrzucić z wysoka. Na szczęście brakło mu sił i zostawił go w Krzesławicach za mostem.

U jego podnóża znajduje się opuszczona pustelnia przy której można pomedytować o rzeczach ostatecznych.

Marta Olszańska
Foto: Maria Tokarz - Olszańska


Data utworzenia: 11/11/2011 : 12:06
Ostatnie zmiany: 13/06/2012 : 12:23
Kategoria : Dookoła Tatr


Wersja do druku Wersja do druku

Komentarze


Komentarz #1 

autor : Maria 09/12/2013 : 23:21

No proszę pojechałaś tam drugi raz?
^ Góra ^