Dookoła Tatr - Czerwony klasztor

CZERWONY  KLASZTORWidok z klasztoru na Trzy KoronyNa pograniczu Pienin i Magury Spiskiej w Słowackiej miejscowości Czerwony Klasztor leży kamedulski kompleks klasztorny.

Został on ufundowany w 1319 roku przez węgierskiego magnata Kokosza Berzewiczego w ramach kary za popełnione morderstwo. Budowa rozpoczęta w 1330 roku wspierana była przez polskich królów: Kazimierza Wielkiego i Królową Jadwigę a krakowscy mieszczanie przeznaczyli na ten cel połowę wsi Rychwałd. Budynki klasztorne wykonane były z drewna. W 1360 roku zostały zastąpione przez ceglane oraz kamienne, wzniesione w stylu gotyckim.
 
                    Nazwa pochodzi od koloru dachówki, którą pokryte były zabudowania klasztoru.ck-008.jpg

Początkowo zamieszkiwali tu Kartuzi później mnisi z zakonu Kamedułów, którzy dobudowali pustelnie, szpital, aptekę, wieżę kościoła oraz zajazd dla podróżnych.
ck-003.jpg
 
Wnętrze kaplicy klasztornej

 

Wieża z zegarem słonecznym

Klasztor działał do XVIII wieku, został bowiem później zlikwidowany przez cesarza Józefa II a jego dobra rozdane przybyłym kolonistom niemieckim.


Sławnym mnichem w Czerwonym Klasztorze był brat Cyprian.
Pełnił tam funkcję lekarza i aptekarza.
W ogrodach należących do klasztoru uprawiał zioła z których przygotowywał leki.

ck-006.jpg
 
Cela i apteka Brata Cypriana

 

Jako botanik z zamiłowania sporządził zielnik z opisem 300 gatunków roślin. Zbierał je w Pieninach i Tatrach a poruszał się jak podaje legenda na własnoręcznie skonstruowanej „lotni”. Przelatując nad Morskim Okiem został zamieniony w skałę – słynnego Mnicha obleganego nieustająco przez wspinaczy. 
Zakon Kamedułów poza działalnością kontemplacyjną trudnił się nauką i sztuką. Zwiedzając to miejsce można się o tym łatwo przekonać.
 
ck-005.jpg


ck-013.jpg
 
ck-012.jpg 
Pozłacane figury świętych
naturalnej wielkości

Marta Olszańska
Foto: Roman Szadkowski


 
                                                             >Powrót<  >Dalej<
 
 

Data utworzenia: 10/11/2011 : 13:48
Ostatnie zmiany: 13/06/2012 : 12:19
Kategoria : Dookoła Tatr


Wersja do druku Wersja do druku

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

^ Góra ^