Kroniki TOPR - Kroniki 1912

Imię i nazwisko osoby zaginionej - Longin Musianowicz

Miejsce stałego zamieszkania - (Nowy Sącz) Tarnów

Narodowość - Polak

Wiek - 38

Zawód - inżynier

Imię, nazwisko i adres osoby wzywającej

Straż Ratunkową - Stefan Porębski

Dn. 14 kwietnia 1912 r. zostałem o godz. 2 1/2 po płd. powiadomiony telefonicznie przez p. St. Porębskiego, że jakiś nieznany mu narciarz na Hali Goryczkowej upadł koło szała­su i pomimo starań obecnych tam osób nie odzyskał przy­tomności. Prawdopodobnie nie żyje.

Wynik ostateczny:

Longin Musianowicz, wracając z wycieczki narciarskiej na W. Kasprowy, koło szałasów na Hali Goryczkowej, upadł na śnieg i życie zakończył. Śmierć nastąpiła z powodu wady serca. Imię i nazwisko osoby zaginionej - Aldona Szystowska

Miejsce stałego zamieszkania - Litwa

Narodowość - Polka

Wiek - 20 lat

Zawód - słuchaczka Uniw. Jagiellońskiego

Od ilu lat chodzi po Tatrach - pierwszy raz

Imię, nazwisko i adres osoby wzywającej Straż Ratunkową - Dr Ludomir Sawicki


Dn. 8. VII. Dr Ludomir Sawicki, spotkawszy mię na Kru­pówkach koło godz. 8 wieczór oznajmił, że prowadząc nau­kową wycieczkę słuchaczów Uniw. Jagiellońskiego z Dol. Kościeliskiej przez Przeł. Tomanową i Czerwone Wierchy do Zakopanego, pod szczytem Krzesanicy ok. 50 m po stronie południowej zostawił jedną z uczestniczek, pannę Aldonę Szystowską; gdy zaś w ciągu 15 min. nie połączyła się ona z resztą towarzystwa, zaczęto poszukiwania, które jednak nie dały żadnego rezultatu. Sam tegoż dnia o godz. 10 wieczór odjeżdża z resztą uczestników do Krakowa. Panna Szystow­ska miała na sobie bluzkę szarą w kratki, spódnica czarna, buty zwykłe miejskie, kapelusz zw. "awiator", worek turystyczny zapasów żywności mało, laski nie miała.

Z poszukiwań Aldony Szystowskiej

szyst_01.jpgKrzesanicaszyst_02.jpg

Wynik ostateczny:

Aldona Szystowska, straciwszy z oczu towarzyszy, skiero­wała się ku Wielkiej Turni, którą schodząc w dolnych partjach spadła ze ściany wysokości ok. 150 m i poniosła śmierć na miejscu. Głowa strzaskana, ręce i nogi połamane. Ciało w sta­nie rozkładu.


szyst_03.jpg Wielka TurniaImię i nazwisko osoby zaginionego - Stanisław Włodek

Miejsce stałego zamieszkania - Lwów

Narodowość - Polak

Imię, nazwisko i adres osoby wzywającej

Straż Ratunkową - Zarząd Pensjonatu "Klemensówka"

Dn. 9. VII. o godz. 4 1/2 dano znać z "Klemensówki", że na Boczaniu jakiś turysta złamał czy zwichnął nogę.

Wynik ostateczny:

Stanisława Włodka, który na Boczaniu zwichnął sobie no­gę, wózkiem Pogotowia odwieziono z Kuźnic do willi "Klemensówka". Imię i nazwisko osoby zaginionej - Eugenia Zielińska

Miejsce stałego zamieszkania - Warszawa

Narodowość - Polka

Wiek - 42 lata

Zawód - nauczycielka muzyki

Od ilu lat chodzi po Tatrach - pierwszy rok

Imię, nazwisko i adres osoby wzywającej Straż Ratunkową -Zarząd Jaszczurówki

Dn. 14 sierpnia do Biura Tow. Tatrzańskiego przyszedł służący z Jaszczurówki i oznajmił, że lokatorka willi "Leonty­nówka" w Jaszczurówce, wyszedłszy na wycieczkę jeszcze dn. 6. VIII. z zamiarem przejścia przez Polski Grzebień, dotychczas nie powróciła. Podał nazwisko - Eugenia Zielińska ­i rysopis, również ubrania: blondynka, szczupła, w okularach, bluzka szara, trzewiki turystyczne, kute, kapelusz panama, laska alpejska. Panna Zielińska miała przenocować w Śląskiem schronisku, poczem tą samą drogą powrócić.

Wynik ostateczny:         

Eugenia Zielińska, schodząc z Rysów, zgubiła ścieżkę, a dostawszy się na ściany buli, spadającej ku Czarnemu Stawo­wi, spadła z wysokości ok. 200 m. i poniosła śmierć na miejscu. Głowa strzaskana, ręce połamane, mózg i kawałki czaszki zalegały żleb na przestrzeni 30 m. Imię i nazwisko osoby zaginionej - Anna Żarnecka

Miejsce stałego zamieszkania - Kraków

Narodowość - Polka

Wiek - 25 lat

Imię, nazwisko i adres osoby wzywającej Straż Ratunkową - turyści nieznani

Dn. 22. VIII. wieczorem turyści powracający z wycieczki, dali znać w schronisku T.T. na Hali Gąsienicowej, że słyszeli głos kobiecy, wzywający ratunku w okolicy Wielkiej Buczyno­wej Turni. Będący wówczas na Hali Gąsienicowej członkowie Straży Ratunkowej: S. Zdyb i J. Lesiecki otrzymali tę wiado­mość o godz. 7 1/2 wieczór.

Wynik ostateczny:

Skostniałą z zimna i wycieńczenia Annę Żarnecką znale­ziono na Przełęczy Nowickiego i sprowadzono na Halę Gąsie­nicową.Imię i nazwisko osoby zaginionej - Kazimierz Zieleniewski

Miejsce stałego zamieszkania – Syberja

Narodowość - polak

Wiek - 30 lat

Zawód - akademik

Od ilu lat chodzi po Tatrach - pierwszy raz

Imię, nazwisko i adres osoby wzywającej Straż Ratunkową - Czesław Piasecki

Dn. 3. IX. r.b. zgłosił się do Pogotowia p. Czesław Piasecki i oznajmił, że znajomy jego, Kazimierz Zieleniewski, lat 30, brunet, broda czarna, ubrany w szarą marynarkę i ciemne spodnie, kapelusz jasny, miękki, na plecach worek - jeszcze w dn. 30 n. m. wyszedł samotnie przez Zawrat do M. Oka, mając zamiar na drugi lub na trzeci dzień powrócić i nie wró­cił dotychczas. Nie ma żadnej o nim wiadomości. Mieszka na Bystrem w willi "Cichej".

Wynik ostateczny:

Kazimierz Zieleniewski z powodu deszczów pozostał w schronisku przy Popradzkim Stawie, zkąd nadeszła o tem wiadomość dn. 5. IX. r.b. Wobec tego wyprawa powróciła do Zakopanego.

Naczelnik Straży Ratunkowej:   M. Zaruski


Data utworzenia: 01/11/2011 : 18:16
Ostatnie zmiany: 02/11/2011 : 08:21
Kategoria : Kroniki TOPR


Wersja do druku Wersja do druku

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

Partnerzy
^ Góra ^