Kroniki TOPR - Co to są Kroniki TOPR

W roczniku "Wierchy" co roku podawane są sprawozdania z działalności TOPR a szczególnie lista wypadków i krótkie ich opisy.


Ratownik TOPR rok 1909Kroniki TOPR były tworzone po roku 1921.
Autorami "Kronik" są Naczelnicy TOPR lub sekretarze TOPR, w późniejszych latach profilaktycy.
Ponieważ w okresie I wojny światowej nie były prowadzone żadne sprawozdania, oprócz wpisów do Księgi Wypraw, do roku 1921 opracowałem je, robiąc skróty z Księgi, częściowo również aż do końca lat dwudziestych.

Pierwsze Kroniki tworzyli: Mariusz Zaruski, Józef Oppenheim, Ignacy Bujak.
Pewien okres drukowanych w "Wierchach" "Kronik" nie był sygnowany nazwiskiem ani inicjałem autora i niestety nie udało mi się ustalić i nazwisk.

W latach pięćdziesiątych "Kroniki" prowadził Tadeusz Pawłowski.

W latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku "Kroniki" pisała Krystyna Sałyga - Dąbkowska, J. Cybulski, E. Strzeboński, M. Jagiełło -później aż do dzisiaj Adam Marasek. 
 

szkol_1909.jpg
Jedno z pierwszych szkoleń ratowników TOPR prowadzone
przez Mariusza ZaruskiegoKroniki rozpoczynają "Opowieści tatrzańskie", które nie są Kronikami TOPR, ale stanowią jakby wprowadzenie do rocznych sprawozdań, których autorem jest Mariusz Zaruski, powstały one w roku 1911, ale umieściłem je jako wprowadzenie do historii ratownictwa Tatrach i zatytułowałem - Kroniki 1908
 


Data utworzenia: 31/10/2011 : 10:51
Ostatnie zmiany: 31/10/2011 : 18:35
Kategoria : Kroniki TOPR


Wersja do druku Wersja do druku

Komentarze


Komentarz #1 

autor : konrad 22/05/2015 : 10:40

Świetna strona, zwłaszcza dużo ciekawych rzeczy można się dowiedzieć z kronik TOPR. Czy autor przewiduje dodanie kolejnych lat kronik po 1956 roku? No i brakuje kroniki z 1939 roku.
Partnerzy
^ Góra ^