Kroniki TOPR - Kroniki 1955

3. I. 55 TOPR czyniło poszukiwania za Tomaszem Łubieńskim i grupą jego kolegów, których znaleziono w schronisku na Hali Ornak.

6. I. 55 Wysłano liczne patrole w poszukiwaniu Stanisława Sroki, który wyszedł w dniu 5.I. z zamiarem zwiedzania jaskiń. Alarm okazał się zbędny, gdyż poszukiwany powrócił w dniu 7. I. rano.

12. II. poszukiwano Adama Bieleckiego i Kazimierza Kotlarskiego, którzy zjeżdżali z Kasprowego o godz. 16 ku Hali Goryczkowej i zaginęli. Patrole TOPR nie natrafiły na poszukiwanych, którzy na drugi dzień zgłosili się sami.

13. II. wyruszyła wyprawa wraz z patrolem WOP do Dol. Cichej za śladami narciarzy, którzy zbłądzili. Poszukiwanych w liczbie 4 osób odnaleziono w Pribylinie. Przewieziono ich przez Łysą Polanę do Polski.

3 i 4 III. Wszczęto poszukiwania za Ryszardem Bileckim z Rembertowa, który miał powrócić do Warszawy w dniu 21. II i nie wrócił. Poszukiwanego nie odnaleziono, a kilka dni potem otrzymano wiadomość, że jest w domu.

Od dnia 9. IV. czyniono wielokrotne poszukiwania za Danutą Filipczak lat 22, lekarką, która wyszła z Hali Gąsienicowej w dn. 8. IV. I nie powróciła. Poszukiwania nie dały rezultatu na skutek silnych opadów śnieżnych. Dopiero miesiąc później, w dniu 9. V. Narciarze natrafili przypadkowo na zwłoki poszukiwanej, które stały się widoczne w topniejącym śniegu.

21. V. zniesiono z Hali Kondratowej turystkę Annę Kurek z Krakowa ze złamaną nogą.

5. VI. zniesiono z Hali Gąsienicowej chorą na zapalenie wyrostka robaczkowego pracownicę schroniska.

W tymże dniu Pogotowie zwiozło z Kalatówek Jerzego Lenarta lat 10 z Bydgoszczy, który zjeżdżając lekkomyślnie z dachu budki startowej w Suchym Żlebie, spadł na głowę, stoczył się po stoku i uległ silnym obrażeniom.

6. VI. zniesiono z Hali Ornak Marię Kierasińską z Łodzi, która idąc z wycieczką FWP skręciła nogę.

13. VI. zniesiono z Przełęczy miedzy Kopami Elżbietę Kobierską lat 19, która przewróciła się tak nieszczęśliwie, że doznała wstrząsu mózgu.

16. VI. zniesiono z Hali Gąsienicowej Teresę Matuszewską lat 15, ze złamana nogą.

25. VI. uległ wypadkowi Waldemar Zimny lat 26, lekarz, który schodząc z Karbu w kierunku Czarnego Stawu Gąsienicowego zjechał niefortunnie po śniegu. Ofiarę z potłuczoną głowa i nogą złamaną w udzie znieśli ratownicy TOPR przebywający w tym czasie na Hali Gąsienicowej.

6. VII. zniesiono ze złamaną nogą z Hali Ornak uczestnika jednego z turnusów wczasów wędrownych, Bernarda Krauze lat 42 ze Słupska.

10. VII. złamała nogę Danuta Dudek, nauczycielka z Kielc, na Hali Gąsienicowej, skąd znieśli ją ratownicy TOPR. Tegoż dnia wieczorem o godz. 22 wyruszyła w ulewnym deszczu wyprawa po turystów, którzy zbłądzili na drodze z Hali Gąsienicowej do Psiej Trawki, a jedna z uczestniczek wycieczki, Teresa Czeczow lat 19 z Bogumiłowic zasłabła.

Ofiarę zniesiono, zaś pozostałych towarzyszy w liczbie 4 sprowadzono, przekraczając wezbrane potoki, do szosy i odwieziono do Zakopanego.
12.VII. sprowadzono z Zawratu turystę, który zasłabł na serce.

15.VII. czyniono poszukiwania za Stanisławem Benisz z Nowego Sącza, który wyszedł w góry przed kilku dniami i nie powrócił. Alarm okazał się przedwczesny, tegoż dnia poszukiwany powrócił do domu.

19. VII. uległ wypadkowi zmiażdżenia stopy na skutek odpadnięcia z blokiem we wschodniej ścianie Mięguszowieckiego Szczytu taternik Jan Mostowski lat 27, inżynier elektryk. Rannego przetransportowali na bezpieczna półkę i udzielili mu pierwszej pomocy taternicy, którzy znajdowali się w okolicy.

Po przybyciu na miejsce wypadku ratownicy TOPR rozbili biwak koło rannego na skutek późnej pory. O świcie spuszczono go ze ściany i odtransportowano do szpitala.

20. VII zniesiono z Przełęczy Iwaniackiej Jana Adamka ze złamaną nogą.

23. VII wyrusza wyprawa TOPR do Morskiego Oka na wiadomość, że w Białym Żlebie w Opalonym Wierchu spadł taternik i jest silnie potłuczony. W gęstej mgle dotarli ratownicy do ofiary, którą był Mieczysław Rydel lat 25 z Pruszkowa. Szedł on w górnej części Białego Żlebu niezwiązany z towarzyszami, gdy nagle odpadł i zleciał ok. 30 m raniąc silnie głowę. Ofiarę zniesiono do Morskiego Oka i odwieziono do szpitala.

28. VII. uległa silnemu potłuczeniu skutkiem zjechania po śniegu w Zawracie turystka Anna Rutkowską z Wrocławia. Zniesiono ją do Kuźnic a następnie do szpitala.

Tegoż dnia zniesiono z Hali Gąsienicowej chorą na zapalenie płuc uczestniczkę wczasów wędrownych Janinę Zbiniewicz z Warszawy.

2. VIII. o godz. 7 rano zawiadomiono Pogotowie, ze w północnej ścianie Niebieskiej Turni nocowali przymusowo taternicy i trzeba ich stamtąd sprowadzić.
Po przybyciu pod ścianę okazało się, że tymczasem udało się znajdującym w pobliżu turystom dotrzeć do poszkodowanych i sprowadzić w dół 2 osoby, a mianowicie Barbarę Pakowską i Zygmunta Szuberta, natomiast trzecia osoba Maria Paulo, studentka Akademii Medycznej w Wrocławiu zmarła w czasie transportu, na skutek wyczerpania po biwaku w ciężkich warunkach (deszcz i wiatr).
Mimo ulewnego deszczu ratownicy TOPR spuścili zwłoki ze ściany i odtransportowali do Zakopanego. Ofiara wypadku jak i jej towarzysze byli uczestnikami wrocławskiego międzyszkolnego obozu taternickiego.

13. VIII. wydarzył się jeszcze jeden wypadek śmiertelny, któremu uległ ks. Andrzej Poradowski lat 25 z Włoch k/Warszawy. Szedł on w towarzystwie kilku przygodnych turystów granią Giewontu i w pewnym momencie odpadł i stoczył się kilkadziesiąt metrów w dół, w kierunku Hali Kondratowej.
Ciężko rannego (złamanie podstawy czaszki) odwieziono do szpitala gdzie wkrótce zmarł.

14. VIII. zniesiono z Hali Strążyskiej turystką Krystynę Golik z Buska Zdroju, która złamała nogę. Tegoż dnia pod samym szczytem Kominiarskiego Wierchu odpadł i poleciał 12 m Roman Młyniec lat 25 z Poznania, doznając obrażeń głowy, złamania żeber i nogi w biodrze. Pogotowie zniosło rannego do Hali Ornak i odwiozło taksówką do szpitala.

W tymże dniu wyruszyła wyprawa TOPR po Zofię Skórzewską z Krakowa, która w górnej partii Wąwozu Kraków złamała nogę.

17. VIII. ratownicy, którzy przeszukiwali skały w Giewoncie celem odnalezienia plecaka ks. Poradowskiego, udzielili pomocy turystom, którzy utknęli w skałach. Byli nimi: Stanisława Zaryczna - uczennica, Izabela Owocówna lat 16 i Zenon Hośkowiak lat 16, wszyscy z Zakopanego.

21. VIII. zniesiono z Hali Gąsienicowej Andrzeja Dobrzańskiego lat 27 z Tarnowskich Gór, który schodząc z Krzyżnego chwycił się głazu i stoczył wraz z nim kilkanaście metrów, ulegając ogólnym potłuczeniom i skręceniu nogi.

21. VIII. pogotowie interweniowało w jeszcze jednym taternickim wypadku. Zdarzył się on na zachodniej ścianie Kozich Czub, gdzie, jako prowadząca odpadła Eligia Turska, docent Politechniki Łódzkiej, doznając stłuczenia głowy i złamania nogi w śródstopiu.

26. VIII. zniesiono ze Skupniowego Upłazu ciężko chorego (pęknięcie wrzodu w żołądku) turystę Jerzego Bocheńskiego lat 32 z Łodzi oraz Władysławę Spodniewską z Warszawy ze skręconą nogą.

28. VIII. zniesiono z Doliny Pięciu Stawów Polskich Jerzego Suderę lat 20 ze Świętochłowic, który zachorował na serce.

30. VIII. z Hali Gąsienicowej zniesiono Tadeusza Jaegerman lat 37 ze złamaną nogą.

Dn. 12. 9. 55. odbyła się wyprawa TOPR po Mariana Maślarza z Wieliczki, lat 39, który spadł w Górnym Krakowie, potłukł się i złamał nogę.

14. 9. zniesiono z Hali Gąsienicowej Ewę Wińską, lat 23 z Krakowa, ze złamaną nogą.

W dn. 23. 9. skręciła nogę na Hali Gąsienicowej Danuta Zięczek, lat 20, ze Szczecina, którą ratownicy znieśli do Zakopanego.

26. 9. schodząc z Kasprowego Wierchu w kierunku Hali Gąsienicowej złamał nogę Józef Kret, lat 60, z Cieszyna, członkowie Pogotowia znieśli go do Zakopanego i odesłali do szpitala.

3. 10. zniesiono z Grzybowca Jana Voolnagla z Warszawy, który idąc z wycieczką wczasową złamał nogę.

14. 11. wyruszyła wyprawa na poszukiwanie kilku grotołazów z Krakowa i Zakopanego, którzy wybrali się do groty "Wysokiej" w Wąwozie Kraków i w wyznaczonym czasie nie powrócili, wyprawa zakończyła się, gdy poszukiwanych spotkano w schronisku na Hali Ornak.

8. 12. prowadzono poszukiwania za pracowniczką schroniska na Hali Gąsienicowej Wesołowską, która w kurniawę wyszła z Kuźnic i do Hali nie doszła.
Poszukiwana odnalazła się drugiego dnia w Jaszczurówce dokąd zeszła na skutek zawiei przez dol. Olczyską.

Tadeusz Pawłowski
 


Data utworzenia: 07/04/2013 : 12:39
Ostatnie zmiany: 07/04/2013 : 12:53
Kategoria : Kroniki TOPR


Wersja do druku Wersja do druku

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

Partnerzy
^ Góra ^