Dookoła Tatr - Jaworzyna Spiska

Jaworzyna Spiska lub Tatrzańska jak ją nazywają jest małą wsią tuż przy granicy polskiej leżącą po stronie słowackiej u wylotu pięknej Doliny Jaworowej.
 

 
Jej początki sięgają XVIII wieku. W 1759 rodzina Horváthów uruchomiła hutę żelaza., w której zatrudniano polskich pracowników sezonowych z niedalekiego Jurgowa, oraz z innych rejonów Spisza, Moraw, Śląska, a nawet z Czech. Wokół huty utworzyła się niewielka osada ! W II połowie XIX wieku – wyczerpały się złoża rudy, a w Zakopanem otwarto konkurencyjną hutę, w związku z tym, nowi właściciele – rodzina Solomonowców – postanowiła otworzyć we wsi fabrykę, papy.

Ale już w 1879 Jaworzynę kupił pruski junkier Christian Kraft Fürst von Hohenlohe-Öhringen, który za cel postawił sobie stworzenie w tym miejscu prawdziwej tętniącej życiem wioski. W pierwszej kolejności zainwestował w odbudowę miejscowych lasów, zdewastowanych wycinkami oraz pasterstwem i założył hodowlę zwierząt.


jaworzyna-4.jpg

Pod koniec XIX wieku książę Hohenlohe-Öhringen postawił drewniany katolicki kościółek św. Anny, pomimo że sam był ewangelikiem.Przy kościółku powstał mały cmentarzyk parafialny, na którym zmarły w 1926 roku fundator został pochowany, zgodnie ze swoją wolą .Majątek odziedziczył jego bratanek August, ale w 1936 sprzedał go państwu.

jaworzyna-3.jpgDworek księcia Hohenlohe

 
W okresie międzywojennym miejscowość była terenem spornym między Polską a Czechosłowacją. Po wycofaniu się Węgier w listopadzie 1918 do Jaworzyny wkroczyło polskie wojsko . W styczniu 1919 Jaworzynę zajęły wojska czechosłowackie . Wobec braku porozumienia pomiędzy Warszawą a Pragą zdecydowano o przeprowadzeniu plebiscytu na Spiszu . Ostatecznie do niego nie doszło.
Polska poszła na ustępstwa, ponieważ toczyła się wówczas wojna z bolszewikami a Rada Ambasadorów zdecydowała, że większość Spiszu przypadnie Czechosłowacji. Polska próbowała jeszcze zmienić wynik decyzji odnośnie Jaworzyny Spiskiej i miejscowości Zdziar, ale Liga Narodów w 1924 pozostawiła je w granicach Czechosłowacji. Jaworzyna straciła na tym gospodarczo, gdyż tereny przyłączone do Polski i oddzielone granicą były powiązane z nią ekonomicznie.
W 1938, wykorzystując osłabienie Czechosłowacji, Polska wystosowała ultimatum, w którym przedstawiła swoje żądania terytorialne wobec autonomicznej Słowacji. Ostatecznie po okresie drobnych starć zbrojnych i rokowań w grudniu 1938 Jaworzynę wraz z okolicą przyłączono do Polski. Niecały rok później Słowacja odzyskała wieś.W drugiej połowie XX obok dworku powstał ogromny dom wczasowy RWPG, nazywany dawniej "Beczką śmiechu", dzisiaj czynny jako hotel, czasami jako miejsce spotkań rządowych Polski i Słowacji.
Marta Olszańska
foto: Roman Szadkowski
Data utworzenia: 18/06/2012 : 12:43
Ostatnie zmiany: 25/05/2016 : 16:35
Kategoria : Dookoła Tatr


Wersja do druku Wersja do druku

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

^ Góra ^